2020 September 27 - يکشنبه 06 مهر 1399
تاریخ بدون روتوش
کد مطلب:3543 گروه: تاریخ بدون روتوش آمار بازدید: 909

تاریخ بدون روتوش
دکتر سید محمد حسینی - 24 تير 1399


  دانلود
امتیاز:
  01:00:35 حجم فیلم: 159 مگابایت

دانلود صوت


قسمت چهارم برنامه تاریخ بدون روتوش با کارشناسی دکتر سید محمد حسینی

بسم الله الرحمن الرحیم

تاریخ:24 تیر 1399

آقای سید محمد حسینی:

اللهم صلی علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم عرض سلام خدمت شما بینند­گان عزیز و ارجمند، بیننده قسمت دیگر از  برنامه های تاریخ بدون روتوش هستید آن دسته از عزیزانی که برنامه های مارا دنبال کردند می­دانند در جلسات قبل ما مسئله­ای را مطرح کردیم تحت این عنوان که ما می­خواهیم یک سری گزارش های تاریخی را یا یک سری اعتقاداتی که بر اساس گزارش های تاریخی است را باز خوانی کنیم و روتوش های انجام شده در آن ها را به شما نشان بدهیم و بدون روتوش آن را به شما معرفی کنیم تا شما متوجه بشوید بیبنید چقدر صادقانه به شما مطلب گفته شده یا اصلا بعضی از مسائلی که معروف و مشهور شدند آیا اصلا اصل و اساسی دارد و قابل دفاع هست یا خیر؟ در جلسات قبل گفتیم گروهی ادعایی را مطرح می­کنند و می­گویند که کسانی که ایرانی هستند چون در داخل این مرز جغرافیایی زند­گی می­کنند باید پیرو پیامبری ایرانی باشند که او زرتشت هست، گفتیم این ادعا دو مؤلفه در آن هست یکی پیامبر بودن زرتشت و یکی ایرانی بودن زرتشت. در مورد ایرانی بودن زرتشت با شما صحبت کردیم و گفتیم که بر اساس اوستا همچین چیزی قابل اثبات نیست و حتی بر اساس متن اوستا خلاف ایرانی بودن زرتشت می­شود اثبات بشود یعنی می­شود اثبات کرد که زرتشت اصلا ایرانی نبوده بر اساس آنچه که در اوستا کتاب مقدس زرتشتی­ها آمده. خب یکی از عزیزانی که پیگیر مباحث ما و مطالب ما بودند کلیپی هم آماده کردند در این خصوص برای اینکه مروری هم بشود این کلیپ کوتاه را باهم دیگر بیبینیم برمی­گردیم خدمت تان خواهم بود.

کلیپ آقای رضوی:

سؤال ساده دارم از سه گروه اول از موبدان یا همان عالمان بزگوار زرتشتی دوم از هر کسی که باورمند به آئین زرتشتی است و سوم هم از این باستاگراهای افراطی که اسرار دارند ایرانی ها فقط باید از دین ایرانی زرتشت پیروی بکنند، سؤال ساده من این است چطوری می­شود از اوستا ثابت کرد که زرتشت ایرانی بوده؟ برای پیدا کردن پاسخ رفتم سراغ ترجمه های مختف اوستا، اوستا به ما می­گوید که زرتشت در منطقه ایرانویچ شهرت و فعالیت داشته است «یسنا هات9 بند شماره 14» «ای زرتشت ای در ایرانویچ نام آور»، به نظر شما ایرانویچ که زرتشت پیامبر آن منطقه بوده کجاست؟ بازهم می­رویم سراغ «اوستا ترجمه دکتر جلیل دوستخواه «جلد 2 صفحه 659» اهورا مزدا می­گوید اولین سرزمینی که من آفردیم ایرانویچ بوده آن هم جای که ماه از سال زمستان خیلی سرد و یخ بندان و دو ماه هم تابستانی بوده، البته تابستانی که از فرط سرما ­اش بله ازفرط سرما اش درختان که هیچ حتی آب و خاک هم اذیت می­شدند. به نظر شما زرتشت پیامبر کجای کره زمین بوده؟ ایران؟

آقای سید محمد حسینی:

ملاحضه فرمودید عزیز ما جناب آقای رضوی که پیگیر مباحث و مطالب ما بودند این کلیپ را تهیه کردند، مطالی که ما گفتیم را در قالب یک سؤال ارائه کردن و إن شاءالله پاسخ بدهند کسانی که مدعی هستن رزتشت پیامبر ایرانی بوده. خب مسئله دیگری را ما به آن اشاره کردیم گفتیم بر اساس گفته خود زرتشتی­ها قدیمی­ترین أثری که در مورد جایی که زرتشت بوده صحبت کرده است احتمال یونانی بودنش را مطرح کرده است برخی دیگر از مورخینی که گاهی می­بینیم به آن زیاد استناد می­کنند علیه مسلمان ها هم مثل تبری مثل بن خلدون و دیگران هم برخی آمده بودند بحث فلسطینی بودن زرتشت را نقل کرده بودند. این از بحث ایرانی بودن که بحثش البته مفصل هست اسناد دیگر مخالف این ادعا فراوان هست به همین اندازه ما اکتفا می­کنیم چون همین اوستا را هم جوابی برایش نداده­اند کسانی که مدعی هستند زرتشت قطعاً ایرانی بوده. نکته دوم بحث نبوت زرتشت بود ما صحبت کردیم گفتیم که آیا اصلا زرتشت نبی بوده پیامبر بوده؟ خود زرتشتی ها اصلا قائل به نبودت زرتشت هستند؟ برایتان کلیپی پخش کردیم هفته گذشته از رئیس انجمن موبدان تهران جناب آقای دکتر خورشیدیان اردشیر خورشیدایان که اشیان اسرار داشتند بر اساس اوستا زرتشت ادعای نبودت داشته. بعد کلیپ دیگری پخش کردیم از جناب آقای آپتین ساسانفر که ایشان رئیس انجمن جهانی موبدان هستند یا انجمن جهانی زرتشتیان هستند، ایشان اسرار داشتند که اصلا در اوستا ر هیچ جا نیامده است که زرتشت ادعای نبود داشته باشد، یک بار دیگر این تناقض را باهم بیبینیم. تا متوجه بشوید خود زرتشتی ها هم به نتیجه نرسیده­اند زرتشت اصلا پیامبر بوده یا نبوده. کلیپ بعدی را هم بیبینم.

کلیپ :

دکتر آپتین ساسانفر:

و در اوستای موجود هیچ کجا زرتشت به عنوان پامبر یا آموزگار دیده نمی­شود.

دکتر اردشیر خورشیدیان:

وای بر ما که اجازه می­دهیم بیایند در این مکان مقدس که مال زرتشتی­ها هست و بگویند زرتشت پیغمبر نبوده.

دکتر مازیار قویدل:

آشو زرتشت آموزگار فیلسوف و متفکر هست و در هیچ جا نگفته فرستاده یک خدا هست.

دکتر اردشیر خورشیدیان:

به هزار و یک دلیل زرتشت صد در صد پیغمبر بوده.

دکتر آپتین ساسانفر:

با برداشت من زرتشت یک انسان بسیار خردمندی که خودش به این خِرد و اندیشه رسیده و این می­رود در کوه­ها و ستاره شناس می­شود به این گونه که بینیند که این جا به جایی ستاره­ها چگونه است.

دکتر اردشیر خورشیدیان:

خداوند جان و خرد اَهورا مزدا «مرا برای رهبری شما برگذید» خودش می­گوید من پیغمبر هستم، ما میگویم نیست ای بابا.

مجری در کلیپ:

این اوستا کتاب آسمانی نیست و گاتاهام سروده زرتشت است یک انسان زمینی و تمام شعائری که به اسم شعائر آیین زرتشت انجام می­شود اینها ساختگی است در واقع نه مال دین زرتشت، درست عرض می­کنم؟

دکتر آپتین ساسانفر:

بله ما زرتشت را به عنوان یک مکتب فلسفی به آن توجه می­کنیم نه به عنوان یک دینی که می­تواند در جامعه نفوذ داشته باشد.

دکتر اردشیر خورشیدیان:

همچین صحبتی شما در مسجد یا کلیساس برویبد بکنید پیغمبر شان پیغمبر نیست، تیکه بزرگه­ات گوشت هست بخواهی بروی بیرون.

آقای سید محمد حسینی:

ملاحضه فرمودید اصلا خود زرتشتی ها نه در سطح چهار مبلغ ساده در سطح رئیس انجمن موبدان تهران و رئیس انجمن جهانی زرتشت ها هم خودشان به نتیجه نرسیده اند اصلا زرتشت پیامبر بوده یا نبوده بعد برخی انتظار دارند دیگران مسلمان ها مسیهی­ها و پیروان سایر ادیان بیایند زرتشتی بشوند چون پیامبر ایرانی­ها بوده مثلا،خب این هم نکته بعدی. یک نکته را هم اشاره کردیم گفتیم که برخی ها آمده­اند برای زرتشت معجزاتی را آورده اند، دانه دانه این ادعا را برسی کردیم هر کدام از این معجزه­ها را و پاسخ­اش را از خود زرتشتی ها دادیم امّا جالب است که بدانید جناب آقای موبد کورش نیک نام که آخرین جدید ترین نویسنده یعنی مترجم بخش گات­های اوستا هست  صراحتاً سایت­شان را نشان دادیم که ایشان قائل به معجزه نیستند برای زرتشت. حالا کلیپ­اش را می­خواهیم برای تان پخش بکنیم، کلیپ بعدی را بیبینیم.

موبد کوروش نیکنام:

آغاز عصر زرتشت اگر زندگی نامه­اش را بخواهیم بگویم خودش یک وقت کاملی می­گیرد که زرتشت اصلا چه کسی بود از کدم خانواده بود نسلش شان چطوری هست بعد بزرگ شدن شان. یک مقدار معجزه های برایش تعیین کردند که درست هم نیست.

آقای سید محمد حسینی:

خب ملاحظه فرمودید جناب آقای موبد کورش نیکنام گفتند یک معجزاتی برای زرتشت درست کردن که اصلا درست هم نست در سایت­شان هم دانه دانه این ها را آورده بودند گفته بودند این­ها اصلا معجزه نیست در حالیکه الآن موبدان دارند به این ها استناد می­کنن به عنوان معجزه و کتاب ها را نشان­تان دادیم. سریع می­خواهم از این ها رد شوم چون می­خواهم مطالب جدید هم خدمت تان عرض بکنم، این کلیپ را نشان­تان دادیم برای اینکه بدانید علاوه بر سایت شان ایشان در مصاحبه­ای همین مطلب را گفته­اند. نکته بعدی: که این معجزات را آورده است؟ کلیپ جدید را بیبینید از جناب موبد رستم شهرزادی کسی که عزیزان زرتشتی دیگر ایشان را می­شناسند جناب آقای رستم شهرزادی از افرادی بود که با سابقه بود در بحث پژوهش های زرتشتی و زرتشتی شاید نباشد در ایران اِلا اینکه این شخص را می­شناسد و احتمالا خیلی زیاد به آن ارادت هم دارد. کلیپ بعدی را با هم ببینیم.

آقای رستم شهرزادی:

همیشه پیغمبران در عذاب بودند از دست دشمنان و بلاخره اغلب هم می­بیینم پیغمبران شهید شدند کشته شدند از دست مخالفین و اگر واقعاً معجزاتی می­کردند می­بایست خودشان را این شهادات یا کشتار دشمنان نجات بدهند ولی معجزاتی که بعد درست کردیم هم البته از روی دست هم دیگر هست ما میبینیم عصر زرتشت بیشتر در زمان ساسانی­یان پیدا شد که در آن موقع مسیحی­ها معجزات عجیبی راجع به پیغمبرشان درست کرده بودند عیسی کور را بینا کرده، مرده را زنده کرده یا یهودی­ها می­گفتند موسی عسایش را که پرت می­کرد اژدها می­شد و دشمنانی که عسایش ره پرت می­کرد مار می­شدند آن مار را می­خورده و از این حرف ها. پس در حقیقت پیغمبران معجزه بکنند و یک آدم مرده را دوباره زنده کنند و دو باره آخرش بمیرد این یک خدمتی نیست.

آقای سید محمد حسینی:

ملاحظه فرمودید ایشان هم می­گوید بابا این در دوره ساسانیان پیدا شده این معجزات اصلا زرتشت معجزه­ای نداشته و کسانی که آمدند این کار ها را کردند خواستند شباهتی به وجود بیاورند بین زرتشت و پیامبرانی که در ادیان ابراهیمی بودند. قضاوت با شما. امروز و امشب دقیق­تر می­خواهم برای تان بگویم می­خواهیم به چه بپردازیم؟ می­خواهیم به مسئله زمان زرتشت بپردازیم اصلا زرتشت چه زمانی زندگی می­کرد بعضی وقت ها ما می­آیم می­گویم بر اساس اوستاها گزارش­های آمده که مثلا  بر اساس آن گزارش ما باید بیایم بگویم که زرتشت در قطب زندگی می­کرده میایند می­گویند آن زمان ایران مثلا  شبیه قطب بوده یخ بندان بوده همیشه، می­گویم چه زمانی، زرتشت چه زمانی زندگی می­کرده؟ خب آیا پاسخ دادن  نسبت به این مسئله یانه؟ ما یکی از مبانی پرداختن به موضوعات و مطالب مان را این کتاب قرار دادیم کتاب پاسخ به سؤالات زرتشتییان که جناب آقای اردشیر خورشیدیان رئیس انجمن موبدان تهران نگارش کردند این کتاب را و با موجوز در کشور ایران چاپ می­شود و در دسترس همه به راحتی قرار می­گیرد خود من از نمایشگاه کتاب این کتاب را تهیه کردم ایشان می­آید در این کتاب یک مسئله­را مطرح می­کنند و زمانی را که برای زرتشت آمده را توضیح می­دهند. اطاق فرمان اگر تصویر مانی­تور بنده را نشان بدهند نام این کتاب پاسخ به پرسش­های دینی زرتشیان که جناب آقای موبد دکتر اردشیر خورشیدیان رئیس انجمن موبدان تهران  نوشته. ببینید چه گفته ایشان در دو بخش از کتاب شان یکی صفحه 15 کتاب هست، در صفحه پانزده کتاب شان ایشان می­گوید دقیقاً 1738 سال پیش از میلاد اشو زرتشت به پیغمبری برگزیده شد البته این هم باز ایشان ادعا دارد که به پیامبری برگزیده شد ولی برخی از زرتشتی ها قبول ندارند همچین چیزی را که مبانی تاریخ دینی ما زرتشتیان است و چون این امر درست در سال سی سالگی پیامبر رخ داد یعنی سی سالگی مبعوث شد به نبوت زرتشت پس تاریخ زایش حضرت زرشت 1768 سال پیش از میلاد مسیح است خوب 1768 سال. باز جای دیگر در کتاب شان ببینیم صفحه شماره 16 خیلی جالب است ادعای را مطرح کرده ایشان می­فرماید که میان پیروان اشو زرتشت اختلافی نیست و همه­ی زرتشتیان جهان تاریخ زایش اشو زرتشت را روز6 فروردین ماه 1768 می­دانند 3768 سال پیش از میلاد می­دانند . جالب است اخیراً این 6 فروردین به عنوان زاد روز زرتشت در تقویم رسمی ما هم ثبت شد بررسی کنیم ببینیم این ادعا چقدر واقعیت دارد ایشان گفته بود هیچ زرتشتی در جهان نیست که مخالف این حرف را زده باشد و حرفش نسبت به این مسئله با این مسئله مغایرت داشته باشد. واقعا زرتشت چه زمانی زندگی میکرد؟ بریم سراغ اثر یک شخص که به گفته جناب آقای دوستخواه، آقای دوستخواه خودشان مترجم اوستا هستند و به هر حال می­دانید دیگر آقای پور داوود اگر نبودند که ایشان هم از مترجم دیگر اوستا هستند واقعا زبان فارسی که ما اوستا را داریم می­خوانیم الآن به دست ما شاید هنوز نرسیده بود آقای دوستخواه راجع به نویسنده­ی این کتاب آقای هاشم رضی مطلبی را دارند و گفته­اند که اگر آقای هاشم رضی نبود اصلا اوستا به جز آن مطالب گنگ و مبهم به زبان فارسی ترجمه نشده بود و  زرتشی ها را هم نمی­فهمیدند اصلا در اوستا چه آمده. کاری به آن حرف ندارم اصلا آقای پورداوود با ترجمه­ای که در مورد اوستا دارد به عنوان اولین مترجم اوستا جایگاه شان مشخص است که چقدر اِشراف دارند نسبت به این مسئله و البته آن عِرق یا بگویم تعصبی که آقای پورداوود دارند نسبت به مسئله زرتشت هم مشخص است و در آثار خود شان جاری وساری هست و هم می­توانند متوجه بشوند. بریم سراغ یکی از آثار جناب آقای پور داوود «گاتها کهن ترین بخش اوستا» کتاب را نوشتند ایشان دو گزارش از ابراهیم پورداوود در این کتاب مطلب جالبی آمده ایشان شروع کرده در مورد زرتشت توضیح بدهد ملاحظه بفرماید خیلی جالب هست، همین اول کار آقای پورداوود نوشته­اند برای آنکه خواننده­گان این نامه را فوراً از انتظار بیرون آوریم باید در سر مقاله اقررار کنیم یعنی اعتراف کنیم که تحقیقاً نمی­دانیم محل ولادت و زمان زندگانی زرتشت کجا و کی بود چرا برای آنکه زرتشت متعلق به یک زمان بسیار قدیم است که دست تاریخ باستان به آن نمی­رسد». نگاه کنید آقای پورداوود می­گوید واقعاً باید اعتراف بکنیم نمی­دانیم زرتشت کی و کجا بوده است. خب به همینجا ختم نمی­شود البته عبارت دیگری دارد ایشان در صفحه شماره 26 کتاب­شان، عبارت قبل در صفحه شماره 41 بود که قرائت کردم در صفحه 26 کتاب جناب آقای پورداوود ببینید چه گفته­اند، ایشان گفته­اند «اینک رسیدیم بسر زمان زرتشت» دیگر برخی از ادبیاتی که آقایان استفاده می­کنند سعی می­کنند که مثلا باستانی صحبت بکنند ایرادی ندارد به زمان زرتشت که رسیدند این مسئله را مطرح می­کنند «که یکی از مسائل بسیار مشکل در این خصوص رویات به اندازه­ای مختلف است که ابداً صلح و سازشی میان آن ها دیده نمی­توان داد» زمان رزتشت اینقدر گذارش هایش مختلف است به هیچ عنوان قابل جمع با همدیگر نیست نیایند بگویند گذارش ها را می­شود با همدیگر جمع کرد می­شود دسته بندی کرد، می­شود بگویم یکیش بخاطر بعثتش بوده، یکیش بخاطر ولادتش بوده و اینها. آقای پورداوود دیگر به هیچ عنوان ها قابل جمع نیست با همدیگر . بعد خیلی جالب است صفحه دیگر از این کتاب را نشان تان بدهیم صفحه شماره 64 این کتاب، «تعیین زمان و قدمت اوستا» ایشان میرسد در مورد اوستا دارد توضیح میدهد «بسته به زمان تعیین زمان زرتشت است چون هنوز هیچ یک از منتشرین و دانشمندان تا کنون مؤفق نشده که زمان پیامبر ایران را با دلایل تاریخی ثابت کند لاجرم زمان انشاء اوستا نیز نا معلوم ماند» اعتراف به سَد این مسئله که اصلا نمی­شود گفت زرتشت کی زندگی می­کرده و به قدری اختلاف در این گزارش ها وجود دارد که قابل جمع با همدیگر نیست. خیلی جالب است دکتر اردشیر خورشیدیان رئیس انجمن موبدان تهران گفته بودن که دقیقاً مشخص است زرتشت شش فروردین فلان سال قبل از میلاد به دنیا آمده است و هیچ یک از زرتشیان کلام مخالفی ندارند. بریم سراغ موبد کورش نیکنام همین شخصی که کلیپش را هم پخش کردیم و جدیدترین مترجم گاتا­های اوستا است جناب آقای نیکنام، این سایت جناب آقای نیک نام است، کورش نیکنام پژهنده فرهنگ ایران باستان، همین الآن جستجو بزنید می­توانید به این دسترسی داشته باشید، «اکنون می­توانیم بی­گمان زمان پیدایش زرتشت ره حدود 8600 سال پیش بدانیم». کاملا مغایر و مخالف ادعای آقای اردشیر خورشیدیان. دیدید که ایشان سال دیگری را مطرح کرده بودند اغراق کرده بودند. خب پس ما ادله مختلفی برای اینکه آقای خورشیدیان ادعای شان بی­اساس است که هیچ زرتشتی مخالف این کلام ما نگفته است داریم که مطرح بکنیم نمی­خواهیم خیلی ورود پیدا بکنیم به اسناد مختلف. چقدر فاصله وجود دارد و چقدر اختلاف وجود دارد بین این زمان­ها، آیا این اختلاف اینطوری هست که بگویم یک هفته دو هفته مثلا یک سال دو سال ده سال صد سال هزار سال؟ چقدر اختلاف در گذارش در مورد زمان زرتشت هست؟ بریم سراغ مقدمه کتاب  جناب آقای آپتین ساسانفر رئیس انجمن جهانی موبدان یا رئیس انجمن جهانی زرتشتیان، ایشان کتابی را نوشته و خیلی هم ادعا دارند در مورد این کتاب شان که ترجمه بخش گاتاها است گاتاها سرود های اشو زرتشت برگردان 17هات همرا با متن اوستایی و گذارش های زبان شناسی، پژوهش و نویشته دکتر آپتین ساسانفر استاد پیشین دانشگاه ملی و رئیس انجمن جهانی زرتشتیان که یکی دو سال پیش از دنیا رفتند ایشان، در کتاب شان ببینید در همان ابتدای سر آغاز اقوال را چطوری معرفی کرده ایشان صفحه شماره 17 کتاب سرآغاز، زمان زرتشت را از 600 تا 9000 سال پیش از میلاد گفتند، 600 سال پیس از میلاد تا 9000 سال پیش از میلاد یعنی از 2600 سال قبل گفتند اگر میلاد حضرت مسیح را 2000 سال پیش بگیریم 9000 سال قبل از میلاد مسیح می­شود چقدر؟ 11000 قبل، یعنی در تاریخ نمی­توان گفت زرتشت آیا 2600 سال پیش به دنیا آمده است و زندگی می­کرده است یا 11000 سا پیش؟ خیلی فاهش هست این رقم بعد جالب است من تحقیق می­کردم دیدم ظاهراً جناب آقای دکتر آپتین ساسانفر هم دقیق متوجه نشدند یک قول دیگر وجود دارد که حتی 500 سال قبل از میلاد مسیح را هم ادعا کرده؛ کجا؟ در «کتاب ایده­آل بشر تجزیه و تحلیل افکار زرتشت که این کتاب را مهندس جلال الدین آشتیانی نوشتند» ایشان یک نقل در کتاب می­آورد خود شان قائل به این نقل نیستند ولی یک نقل در کتاب شان آوردند که بیبنید زرتشت را چه زمانی معرفی کردند، نقل از هرتسفلد هست هرتسفلد یک دانشمند آلمانی هست که در زمان پهلوی ظاهراً ایشان تنها کسی بود یا اولین کسی بود که در آن زمان اجازه داده شد که در پاسارگاد و تخت جمشید پژوهشای تاریخی انجام بدهد، و بخواهد نتایج تحقیقات خودش ا بخواهد اعلام کند، ایشان چه گفته در مورد زرتشت؟ چه ادعای را مطرح کرده؟ نقل را ببنیم که در این کتاب آمده، با هم ببینید، اعتقادی که ایشان دارد چه هست؟ کورش با مادر زرتشت ازدواج می­کند، کورش با مادر زرتشت ازدواج کرده و دختر کورش آتوسا خواهر ناتنی زرتشت بود خیلی جالب است ها من فعلاً نمی­خواهم در بحث ازدواج ورود بکنم که مطالبی داریم که واقعاً فاجعه هست و برخی از این ها شاید حقیقتاً من رویم نشود بیایم اینجا برای شما قراعت بکنم ولی یک مونه­اش ره همین جا ببینیم حیف هست از کنار همینطور رد بشویم جمله را ببینید، آتوسا با برادرش کامبیز وصلت می­کند، آتوسا چه کسی بود؟ دختر کورش، کورش چه کسی بود؟ با مادر زرتشت ازدواج کرده بود، چه کسی این ادعا مطرح کرده؟ کسی که در زمان پهلوی برایش اجازه دادند بیایند پاسارگاد و تخت جمشید را کنکاش بکنند و در مورد ایران باستان نظر بدهند در زمان پهلوی مدعی محبت زرتشت، خب این می­شود حدوداً 500 سال قبل از میلاد مسیح یعنی این ادعا می­شود بر اساس این گفت 2500 صد سال قبل از میلاد مسیح زرتشت زندگی می­کرده است بر اساس نقل که دکتر آپتین ساسانفر در ابتدای و مقدمه و سر آغاز ترجمه بخش گاتاهای شان آورده بودند 11000 سال پیش از میلاد مسیح زندگی می­کردند، برخی ها اصلا آمدن گفتند بشر از 7 یا 8000 سال پیش، بشر امروزی، برخی ها گفتند بوجود آمده است، یک همچین ادعای را آمده ان مطرح مرده اند، 11000 سال قبل؟ فاجعه است. واقعاً این یک فاجعه علمی اگر کسی ادعا بکند من پیرو شخصی هستم که نمیدام 2500 سال پیش زندگی میکرده است یا 11000سال یش. چه اشکالی پیش می­آید، منی که دارم این حرف را میزنم آقای حسینی سؤال می­پرسم از خودم آیا شما می­دانید همه پیامبران کی به دنیا آمده­اند، آیا شما زمان نبودت نوح(ع) را میدانید، آیا شما زمان نبوت موسی(ع) را میدانید؟ نه نمی­دانیم دقیق­اش را، اولا اینکه دیگر اینقدر فاهش نیست زمان ها که ندانیم پیامبر دین ما کی زندگی می­کرده، نکته بعدی این است که ما نبود گذارش داریم، اگر روایاتی داشتیم معتبر می­فهمیدیم کی زندگی می­کرند، شما تعدد گذارش دارید در این خصوص. و مسئله سوم ما که دین مان را از نوح(ع) نمی­گیریم، اگر روایتی نقل می­کنیم از نوح(ع) به واسطه روایتی است که از قال صادق(ع) قال الباقر(ع) هست و یا نبی مکرم صلی الله علیه و آله و سلم این روایت را از نوح(ع) نقل می­کند و ما ایشان را متصل به علم غیب می­دانیم فلذا برای ما معتبر هست ولی شما چیکار می­کنید ما نمی­دانیم ، آیا به همینجا ختم می­شود مسئله؟ خیر بیبنید یک مسئله تاریخی را خدمت­تان من عرض کنم البته مبانی بنده و مباحث منبع شناسی­ام در فضای مجازی هست درست است که در دانشگاه منبع شناسی تاریخی گفته آنجا من خودم گفتم منابع تاریخی را چطوری بررسی می­کنم با چه دیدی و با چه رویکردی، آنرا اگر کسی خواست مراجعه بفرماید حتی از عزیزان زرتشتی اگر برایش سؤال بود می­توانند آن دروس را دروس صوتی را دانلود بکنند گوش بدهد صوتش در فضای مجازی هست. منتهی آقایان زرتشتی آمدند دو مبنا برای زمان زرتشت معرفی کرند یک مبنی کلاسیک و یک مبنای سنتی، مبانی سنتی چه هست؟ مبنای سنتی همان زمان هول و هوشی است که زرتشتی­های که بر اساس اوستا نظر دادند در مورد زرتشت مطرح کردند، مبنای کلاسیک چه هست؟ مبنای کلاسیک مبانی که بر اساس تاریخ نگاری یونان در مورد گفتگو شده، خیلی جالب است ما می­ریم سراغ یک کتاب که محقیقن زرتشت خوب این کتاب را میشناسند، «دیدی نو از دید کهن چه کسی نوشته این را؟ دکتر فرهنگ مهر» که چند سال پیش ایشان فوت کردند هز حقیقتاً دانشمندان زرتشتی محسوب می­شد و این کتاب شان حقیر مهمترین کتب فارسی فلسفه زرتشت هست، «زمان زادگاه و خاندان زرشت» بابی است که ایشان آمده در موردش صحبت کرده اینا می­گوید که «در باره و مکان زمان پیدایش او هم داستانی ندارند».آقای خورشیدیان مدعی بود که همه یک حرف را دارند ایشان می­گوید که همه حرف های شان یکی نیست در واقع آقای خورشیدیان گفته بودند همه زرتشتیان یک حرف دارند ایشان جناب دکتر فرهنگ مهر گفتند که دانشمندان با هم دیگر هم­نظر نیستند، «این ناسازگاری نه بخاطر کمبود، بلکه به جهت تضاد مدارک و مآخذه استم» همان نکته­ای را که من خدمت­تان عرض کردم، اگر ما نمی­دانیم حضرت نوح(ع) در چه تاریخی زندگی می­کرد است بخاطر اینکه گذارش دقیق نداریم اگر از اهلبیت د اشتیم می­پذیرفتیم ولی زرتشتی ها گذارش­های مختلف دارند چه در داخل یعنی گذارش های مختلف خود زرتشتی­ها و چه مورخین و دانشمندانی که زرتشتی پژو هستند. زمان زرتشت، از زمان نظریه­های گوناگون نخست در باره دو نظریه­ای که در دو قطب مخالف قرار دارند یعنی دو ادعای مخالف هم دو ادعای متضاد همدیگر، به تاریخ های سنتی و کلاسیک معروفاً می­پردازیم ایشان آمدند مفصل توضیح دادند تاریخ کلاسیک یعنی چه تاریخ سنتی یعنی چه، برخی از اقوالی را که آورده با همدیگر نگاه کنیم جالب است، ایشان آمده اند از دانشمندی نقل کرده است آقای خانتوس که از دانشمندانی بوده که ایشان به قولش استناد کرده در چه زمانی زندگی می­کرده ایشان، «خانتوس لیدیایی در سده پنجم پیش از میلاد» یعنی همزمان با اردشیر یکم هخامنشاهی، رساله در مورد زرتشت نوشته است این آدم گفته «زرتشت 6000 سال پیش از یورش خشایارشاه به یونان زندگی می­کرده». نتیجه­گیری که دکتر فرهنگ مهر دارند اینست «با توجه به تاریخ یورش خشایارشاه به یونان 480 پیش از میلاد بوده یعنی 500 سال قبل از میلاد تاریخ داده شده­ی خانتوس به6480 سال پیش از میلاد بالغ می­شود». 8480 سال، همینجا است، خیر احوال متعددی را آورده برخی شان را می­خوانم برایتان، باز آورده از دانشمندی که قرن سوم زندگی می­کرده می­گوید تاریخ زرتشت را گفته 7000 سال پیش از میلاد بوده قرن سوم بیش از میلاد طرف زنده­گی می­کرده یعنی 300 سال قبل از میلاد مسیح یعنی 2300 سال قبل، آن شخص گفته که زرتشت کی زندگی می­کرده؟ 7000 سال، خیلی اختلاف عجیبی هست حالا اینکه این تاریخ ها را از کجا آوردند برای ما هم سؤال هست. به هر حال ولی ما مجبوریم به همین گذارش های تاریخی مراجعه کنیم برای این مسئله چون در اوستا تاریخ نیامده درگات­ها تاریخ نیامده. پلوتارک یا پلوتارخ یک دانشمند و مؤرخ سر شناسی است مورخ نام دار هم که از 46 تا 125 بعد از میلاد می­زیسته آقای پلوتارخ سال 46 میلادی به دنیا آمده فاصله 125 به گفته آقای فرهنگ مهر، تاریخ زرتشت را 7000 سال پیش از مسیح می­داند یعنی 7000 سال به علاوه 2000 سال 9000 قبل. سخن در این است که با این همه اقوال معتبر آقای دکتر مهر زرتشتی و متعصب بر تعالیم زرتشتی و شارح تعالیم زرتشتی و کسی که فلسفه زرتشتی را نوشته می­گوید که این اقوال معتبر­اند، «سخن در این است با این همه اقوال معتبر چرا عده زیادی از دانشمندان متأخر تاریخ کلاسیک را کنار گذاشتند و به دنبال تاریخ سنتی رفته­اند» ایراد های که کسانی که به دنبال تاریخ سنتی بودند را ایشان آورده مثل زمان پیدایش آهن مثل زمان شهر نشینی و پاسخ داده دانه دانه­اش را پاسخ داند بعد می­آید می­رسد به تاریخ ستنی، تاریخ سنتی چه تاریخی است همان تاریخی است که آقای دکتر خورشیدیان نزدیک به آن را دارد مطرح می­کند، یعنی تاریخی که یوانی ها نگفته اند، «آنگونه که پیداست» حرف جناب آقای دکتر فرهنگ مهر «آنگونه که پیداست تاریخ سنتی در دوره ساسانیان جعل شده است» هم برای زرتشت معجزه جعل کرده اند به گفته زرتشتی ها در دوره ساسانیان هم تاریخ برای زرتشت جعل کرده دروغ گفتند و بعد جالب است جلوتر که برویم من اینجا صفحه کتاب را نشان تان بدهم صفحه 122 ایشان می­گوید به نظر من (دکتر فرهنگ مهر) به نظر من کسانی که تاریخ سنتی را پذیرفتند بر زمینی سستی گام گذاریده اند. آقای دکتر خورشد اردشیریان گفته بود هیچ زرتشتی نیست اختلاف نظر داشته باشد، دکتر فرهنگ مهر...، برای 200 و 300 و 400 و 1000 سال پیش هم نیست دوره معاصر است دکتر موبد کورش نیک نام هنوز زنده است و شما هم هنوز زنده هستید جناب آقای دکتر خورشیدیان که من برای شما احترام قائلم دکتر خورشیدیان واقعا به شما احترام قائل هستم به عنوان یک کسی که نسبت به اعتقادات زرتشتی مؤمن است حقیقتاً و از خیلی کسای دیگر که ادعا دارند ولی شما را مؤمن­تر به آئین زرتشت میدانم. عبارت دیگری هم برایتان بخوانم چون میخواهیم تماس ها را هم داشته باشیم، صفحه شماره 123 کتاب نگاه کنید جالب است، جناب آقای دکتر فرهنگ مهر زرتشتی می­نویسد با توجه به این که همه مؤرخین که تاریخ زرتشت ر ا بین 6 تا 7000 سال پیش از مسیح ذکر کرده اند در دوران هخامنشی و یا زمان اسکندر زندگی می­کردند و اگر زرتشت در زمان هخامنشی ها بوده است باید منطقاً از آن اطلاع می­داشتند. ایشان می­گوید شما دارین سالهای را نسبت میدهید به زرتشت که آن مؤرخینی که مثلا گفتند 6000 سال قبل از ما بوده است 7000 سال قبل از ما بوده است اینها خود شان در آن دوره زندگی می­کردند چطور شما دارید می­گوید که مثلا زرتشت مثلا 2600 سال پیش زندگی میکرده در حالیکه دانشمندی که 2600 سال پیش بوده آمار چند سال از زرتشت دارد به شما مطرح می­کند. و یا حرف آخری که ایشان در این زمینه زده است شماره 124، دکتر فرهنگ مهر زرتشتی می­گوید «از آن­جا که تاریخ سنتی 650 سال پیش از مسیح، با دلایل اثباتی قابل قبول نیست. یعنی تاریخ سنتی که سال حدود 650 سال پیش از میلاد مسیح یعنی 2500 سال پیش را مطرح کرده است قابل قبول نیست بهتر است که یک بار و برای همیشه کنار گذارده شود تا راه را بر پژوهشگری، برای پژوهشگری بیشتر برای شناسیایی تاریخ راستین نبندد» آقای دکتر فرهنگ مهر می­گوید که این قرائت تاریخ سنتی زرتشت را درمورد ولایتش را بگذاریم کنار این هم­خوانی ندارد. برویم سراغ تاریخ کلاسیک. تاریخ کلاسیک چه تاریخی بود، تاریخ یونانی بود که دیده بودید چه زمان­های عجیب و غریبی را برای زمان زرتشت آمده بودند و مطرح کرده بودند. اقوالی که در این مورد هست که زمان زرتشت را کی و چه زمانی دانسته­اند را متعدد هست من الآن بخواهم اینها را باز برای شما مطرح بکنم یک مقدار زمان گرفته می­شود برای صرفاً نشان دادن مدارک و اسناد. فکر کنم تا همینجا فعلا کفایت بکند. دیگر مقدمه همان کتاب دکتر آبتین ساسانفر جالب بود دیگر 600سال قبل از میلاد مسیح تا 9000سال قبل از میلاد مسیح را بازه زمانی دانستند حرف آقای پورداوود که همان ابتدای کار اعتراف کرده بود من نمی­دانیم زرتشت کی و کجا بوده، عزیزان زرتشتی وقتی خودتان نمی­دانید زرتشت کجا بوده وقتی اوستا نمی­گوید زرتشت در ایران بوده و آدرس جای دیگر را دارد می­دهد وقتی خود تان نمی­دانید زرتشت کی بوده وقتی خودتان نمی­دانید هنور زرتشت پیامبر بوده یا نبوده چطوری می­خواهید دیگران را دعوت کنید؟ می­دانم این سؤال جدید هست و خیلی از شما مخاطبین تعجب کردین جا خوردین، در این ایامی که به من پیامم می­دادند بعضی ها یا مطالبی که در فضای مجازی میگذاشتم در راین خصوص را می­دیدین خبر تعجب برخی ها داشت، بله اینها گفته نشده بود ولی گفته نشده بود حالا ما قراراست بگویم از این بیشتر هم قرار است بگویم پیگیری کنید برنامه تاریخ روتوش را ببینید چه مطالبی را میخواهیم به شما بگویم که تا الآن گفته نمیشد ما معتقد هستیم اینکه ما فقط بشینیم سؤال بخواهیم جواب بدیم گذشت آن دوره مه ما فقط بیایم شبه جواب بدیم وهابی ها انطوری گفتند زرتشی ها اینطوری گفتند آتوئیست ها اینطوری گفتند آن دوره که ما فقط بخواهیم جواب بدیم گذشت الآن جواب ها را می­دهیم آن سر جای خودش ولی حالا می­خواهیم سؤال بپرسیم حالا شما هستید که باید بیاید و به سؤالات ما پاسخ بدهید. خب ما دوست داریم بریم سراغ تماس های شما بیننده­گتن عزیز و ارجمند برخی ها هم قول داده بودند بیایند جواب بدهند به ما خوشحال میشیم جوابهای علمی مستند شان­را  بشنویم و ببینید که پاسخ شان چه است در سدر مسائلی که ما در جلسات مطرح کردیم. اتاق فرمان مستقیم می­توانیم بریم سراغ تماس ها؟ اره اگر مستقیم برویم بهتر هست همان تایم میان برنامه گرفته نشود.خب آقای کی خسرو زرتشتی سلام علیکم و رحمه الله آقای کی خسرو

تماس اسکایب آقای خسرو:

الو

سید محمد حسینی برنامه:

امیدوار هستم آن مشکل که جلسه قبل بود الآن این نباشد این اختلاف صدا، صدای تان بسیار کم می­آید صدای من را دارید؟

آقای خسرو:

صدای تان بسیار کم می­آید، بسیار کم هست صدایتان

سید محمد حسینی برنامه:

من داخل استودیو صدای آقای کی خسرو را ندارم

آقای خسرو:

الو آقای حسینی

سید محمد حسینی برنامه:

سلام علیکم آقای خسرو حال شما خوب هست

آقای خسرو:

درود برشما حال شما خوب هست، آقای حسینی صدای تان بسیار کم می­آید

سید محمد حسینی برنامه:

من سعی می­کنم ، اره صدا را اگر از اسکایپ داشت باشیم خیلی بهتر است هم احتمالاً صدا را بتوانیم واضح­تر بشنویم

آقای خسرو:

من همین الآن از اسکایپ زنگ زدم

سید محمد حسینی برنامه:

بله صدای من را هم از اسکایپ بشنوید اطاق فرمان هم صدای من را بیرای ایشان تقویت کند من هم سعی می­کنم بلندتر صحبت کنم، خدمت شما هستم نسبت به سؤلاتی که پرسیدیم در این برنامه و مسائلی که مطرح کردیم شما به عنوان یک زرتشتی که مبلغ هستید برای بحث زرتشتی گری پاسخ های را که می­دهد می­شنویم و بیننده­ها می­شنوند و قضاوت می­کنند خدمت شما هستیم

آقای خسرو:

خب درود فراوان می­فرستم به همه دست­اندر کاران و همچنین شما آقای حسینی امیدوارم حالتان خوب باشد و ببخشید هفته پیش که سری یک نقص فنی پیش آمده بود ببینید من یک درخواستی دارم اینکه شما پرسمان­هایتان را یکایک بپرسید شما نخست بفرماید در باره زمان زرتشت می­خواهید سخن من بگویم یا در باره جنس پیامبری ارشوز رتشت؟

سید محمد حسینی برنامه:

من در مورد ایرانی بودن زرتشت اولین سؤال را پرسیدم من خواهش­ام این هست که در مورد ایرانی بودن زرتشت توضیح دهید.

آقای خسرو:

خب شما نگته کنید دراوستا مکان زایشت زرتشت را ایرانویچ نامبرده و ایرانویچ به معنی خاسگاه یا تخمگاه نژاد آریایها همان ایرانی هست و زمانی که این ها آریایی خوانده شدند یعنی ایرانی بودند پس زرتشت یک آریایی بوده است. دوم اینکه

سید محمد حسینی برنامه:

اجازه ­بدهید؟ همین جا می­گذارید یک صحبتی بکنیم با شما؟

آقای خسرو:

بله بفرماید

سید محمد حسینی برنامه:

در مورد ایرانویچ کجای ایران بوده که ده ماه یخبندان و دوماه سرد بوده؟

آقای خسرو:

ببینید من یک پیش زمینه به شما بدهم نخست اینکه آقای استاد جهان شاه در خشانی در نسک خودشان به نام کاسی ها و کاشی ها آورده­اند که بومیان این سرزمین ایرانیان بودند یعنی همین زانیش آریایی که تمدن اوتا را بنیاد گذاشتند 7000 سال پیش در پی خشک سالی و یخبندان سختی که در ایران رخ میدهد آینها میکوچند به نیمروز دشت سیبری نزدیک دوسه سال هزار سال آنجا بودن و در 3700 تا 4000 سال پیش برمی­گردند در خوارزم یعنی در مکان شمالی افغانستان امروزی و در آنجا ارشو زرتشت چشم به جهان می­گشاید و این زادگاه زرتشت را که گفته اند مثلا بسیار سرد هست آن مختصات دست نمیروزسیبری هست.

سید محمد حسینی برنامه:

خیلی خب در سیبری بوده بسیار خب من می­پذیرم از شما دیگر که به عنوان یک مبلغ زرتشتی ...

آقای خسرو:

آقا میگذارید من سخنم را بگویم بزرگوار؟

سید محمد حسینی برنامه:

نه تشکردارم میکنم از شما گفتم به عنوان یک مبلغ زرتشتی قائل هستید زرتشت در سیبری بوده می­پذیریم و خواهش می­کنم که برید به این مبلغ تان بگوید که ....

آقای خسرو:

من نگفتم که زرتشت در سیبری بوده گفتم که مختصاتی اون مختصاتی که در باره زادگاه زرتشت گفتند با نیمروز دشت سیبری همراه هست. که گمان می­کردند زرتشت به اونجا به دنیا آمده. ولی خب پژوهش­های نوین­تر چیزی دیگری را آشکار کرده

سید محمد حسینی برنامه:

یعنی خلاف اوستا را آشکار کرده

آقای خسرو:

جان؟

سید محمد حسینی:

یعنی خلاف اوستا را آشکار کرده پژهش­های نوین­تر؟

آقای خسرو:

بله بله من الآن برای شما روشن­گری می­کنم داستان از چه قرار است، ما برای بررسی زمان پیایش زرتشت سه تا بن­مایه داریم که شما دوتا آن را اشاره فرمودین سومی­اش را نگفتید یکیش همان تاریخ­های سنتی هست یا ترادادی که ما می­گویم نوشته های پهلوی، ساسانی که هیچ کدام از اینها امروز ارزش تاریخی و دانشی ندارد، تاریخی از این که تاریخ هایش درست نیست ولی از این که نشان می­دهد که همچین بر گفت و روایت­های در باره زندگی زرتشت بوده مثلا از این دید سندیت دارد ولی از دید دانشی و بادستان شناسی ارزشی ندارد. دومین بن­مایۀ ما تاریخ های یونانی هست که کهن نگاران رومی و یونانی واضح زبان­های زیاد برای زرتشت یاد کردند که از 4000 سال پیش گفتند تا 8000 سال. آنهای که بیشتر8000 سال گفتند فرزانگان یونانی بودند که تنها آوازۀ از زرتشت را شنیده بودند و برای اینکه برهان­های خود شان را نگرش های خودشان را به زرتشت برببندند چون یک بازبردگاه و مرجع بسیار عظیم و بزرگی می­خواستند زمان پیدایش زرتشت را با افسانه بافی به چندین هزار سال پیش بردند که پیشینه­گی و دیراندی  نظر های خود شان را به مردم بباورانند.

سید محمد حسینی برنامه:

آقای خسرو خیلی بحث تان خوب هست، بخاطر همین می­خواهم همین جا یک ابهام می­خواهم رفع بشود اگر اجازه بدهید ما هم صحبت داریم دیگر، مسئله اول که خوب بود گفتید بر اساس آن خاستگاه زرتشت پیش سیبری آن منطقه مختصات سیبری هست آن به کنار، نکته دوم شما فرمودید که در تاریخ کلاسیک مورخین یونانی برای اینکه بخواهند یک دروغی را ببندند یا برای خاستگاه خودشان قدمتی را قائل بشوند چون آموزه­های شان ، نگرش های­شان آمده اند سالهای چند هزار سال دوره های چند هزار سال قبل را معرفی کردند که این دروغ بستند، درسته؟ این را فرمودید دیگر.

آقای خسرو:

بله افسانه سرای کردند حالا درست گفتند نگفتند ما نمی­دانیم

سید محمد حسینی برنامه:

آقای کی خسرو، جناب آقای دکتر فرهنگ مهر زرتشتی که نویسنده فلسفه زرتشت هست ایشان چرا آمده به آن گزارش اعتماد کرده و می­گوید گزارش سنتی را بگذارید کنار این جعل دوران ساسانی است گزارش های که از دوره کلاسیک رسیده هست اینها معتبر اند، آقای دکتر فرهنگ مهر زرتشت چرا این را نفهمید؟

آقای خسرو:

من نمی­دانم ایشان از کجا این را گفته است که ما این را رد خواهیم کرد .

سید محمد حسینی برنامه:

اجازه بدهید، ملاحظه بفرماید ایشان می­گوید «به نظر من کسانی که تاریخ سنتی را پذیرفتن بر زمین سستی گام گذاریده اند» بعد جای دیگر ایشان آمده صراحتاً ایشان آمده است سؤالی را مطرح کرده گفته که بعد اقوال کلاسیک این جمله را گفتند«سخن در این است که با این همه اقوال معتبر» شما می­گوید افسانه سرای جعل ایشان می­گوید معتبر (آقای کی خسرو اجزه بدهید دیگر)

آقای خسرو:

بگذار من یک پرسش بکنم ببخشید عذر می­خواهم میان سخن تان، ایشان بر چه پایه­­ای گفته های یونانی را متعبر دانسته؟ فراسنج شان چه بوده؟

آقای سید محمد حسینی:

من باید جوابی بدهم؟ موبد زرتشتی شما هست من بیایم بگویم؟

آقای خسرو:

شما دارید می­گوید همچین چیزی را من که نخوانده­ام و باور هم ندارم من رد می­کنم این را.

آقای سید محمد حسینی:

خیلی خب این که می­فرماید بی اساس گفته بسیار خوب، مهمترین کتابی که فلسفه زرتشت را معرفی کرده نویسنده­اش بی اساس گفته ولی یک سؤال آقای خسرو شما بر چه مبنای گفتی یونانی دروغ گفتند؟

آقای خسرو:

بنده باید در بن­مایه سوم برای شما باز خواهم نمود اگر...

سید محمد حسینی برنامه:

آقای کی خسرو بیبنید من حکیم ابوالقاسم فردوسی که نیستم ایرانی ها یک زبان متداول دارند همینجوری صحبت کنید اذیت نکنید خودتان را.

آقای خسرو:

نه من بسیار آسوده هستم من باز خواهم نمود برای شما...

آقای سید محمد حسینی:

شما آسوده هستید من باید به فکر بکنم ببینم شما چه می­گویید، چون ما ایرانی ها که الآن هستیم زبان رایج مان...

آقای خسرو:

ادامه بدهم یا می­خواهید من را ببرید.

آقای سید محمد حسینی:

بله بفرماید، خب تا اینجا پس یک جمع بندی بکنم آن خاستگاه که شد سیبری برای زرتشت،

آقای خسرو:

بر پایه آ­نهایی که نوشته اند

سید محمد حسینی:

خب باشد دیگر بر اساس اوستاها و اینها آنرا حرفی ندارم با شما

آقای خسرو:

آنهایی که گفتند ارزش تاریخی ندارد چون نمی­دانستند

آقای سید محمد حسینی:

حالا مشکلی ندار. نکته دوم فرمودید که این تاریخ نگاری چند هزار ساله را یونانی ها آوردند و دروغ است. من علاوه بر این حرف دکترفرهنگ مهر یک مطلب دیگر را می­خواهم به شما نشان بدهم فقط این را هم اگر لطف کنید به ما جواب بدهید، آقای دکتر فرهنگ مهر...

آقای خسرو:

پاسخ شما داده خواهد شد در نظریه سوم.

آقای سید محمد حسینی:

باشد اجازه بدهید، آقای کورش نیک نام چرا آمدند گفتند که بی­گمان، نگاه کنید در سایت شان هست این مسئله «اکنون می­توانیم بیگمان زمان پیدایش ارشو زرتشت را حدود 8600 سال پیش بدانیم» آیا موبد کورش نیک نام که الآن ...

آقای خسرو:

برای خودشان گفته­ اند.

سید محمد حسینی:

آقای کی خسرو اجازه می­دهید ببینید من وسط حرف شما نیامدم ،

آقای خسرو:

نه این را سخن من نگذاشتید بگویم.

سید محمد حسینی:

آقای کورش این درست نیست واقعاً،

آقای خسرو:

باشد بفرمایید.

سید محمد حسینی:

باز من صبر می­کنم شما بفرماید ، اشکال ندارد مخاطب­ها متوجه شدند، من عرض کردم که مخالف و مغایرادعای شما جناب موبد کورش نیک نام جدیدترین مترجم بخش گادتاهای اوستا هستند حرف دیگری زدند، دکتر فرهنگ مهر سرشناس و نام آور و محقق بزرگ زرتشتی مذهب هستند حرف دیگری زدند حالا من حرف این دو موبد را قبول بکنم یا حرف آقای کی خسرو که فقط می­دانم تبلیغات چی دارند در فضای مجازی و شاگردانی را تربیت می­کند برای منظره و اینها، البته ما خیلی خوشحال شدیم از اینکه شما آمدید

آقای خسرو:

من نگفتم که بنده، خواهش میکنم که درباره بنده دروغ پراکنی و شایعه پراکنی نکنید نه من استاد هستم نه شاگردهای دارم در این زمینه دارم من خودم شاگرد هستم و از پیش­گام های و کهن پیشَگان این زمینه می­آموزم

آقای سید محمد حسینی:

بیبنید من دروغ نگفتم آقای کی خسرو عزیز، آقای کی خسرو ببینید، نه ، آقای کی خسرو من دروغ نگفتم خب؟ من دروغ نگفتم، من فایل های صوتی شما را دارم لازم شود همین الآن پخش می­کنم، خب؟

آقای خسرو:

پخش بکنید

آقای سید محمد حسینی:

پخش کنم؟

آقای خسرو:

پخش کنید

آقای سید محمد حسینی:

اتاق فرمان آن کلیپ اول را که آنجا گذاشتم لطف می­کنید آن کلیپ اول را پخش کنید.

کلیپ آقای خسرو:

یعنی پدر سوخته­تر از شیعه در زندگی­ام ندیده­ام پوزش می­خواهم جهزاد یا ولد زنا که می­گویند این ها هستند (یعنی پدر سوخته­ تر از شیعه در زندگی­ام ندیده­ام پوزش می­خواهم جهزاد یا ولد زنا که می­گویند این ها هستند).

آقای سید محمد حسینی:

دیدید کلیپ دارم از شما آقای خسرو که در فضای مجازی نسبت به شیعه اینطوری گفتید ولد زنا؟ من نخواستم اولش بگویم ولی چون گفتید من دارم دروغ می­گویم و ادعا کردید من شما را نمی­شناسم کی هستید خواستم یک کلیپ را پخش کنم فهمیدید که صحبت­های دیگر تان را هم دارم، حالا بفرماید.

آقای خسرو:

بنده کلیپی ندارم در اینترنت

آقای سید محمد حسینی:

صوت­تان را پخش کردم، مجبور بشوم صوت­های دیگرتان را هم دارم که بحث کردیم

آقای خسرو:

من چیزی نگفتم شما کجا پخش کردین

آقای سید محمد حسینی:

یکیش را پخش کردیم همین یک دانه که به شیعه گفتید ولد زنا را پخش کردیم تا

بفهمید کسی که اینجا بخواهد شبیه ایران باستان میخواهد صحبت بکند ادبش چطوری است موقع بحث و مناظره.

آقای خسرو:

من صدایی نشنیدم از گیرنده­ شما

سید محمد حسینی:

آقای کی خسرو تا همین­جا که آمدیم نتیجه­گیری خوبی کردیم فرمودید اساتیدی دارید و خودتان شاگرد هستید، إن شاءالله اساتیدتان بیایند ببینیم که اینها چه جوابی میدهند دیگر

آقای خسرو:

بزرگوار  می­شود یک بار دیگر صدای من را پخش کنید بنده نشنیدم

آقای سید محمد حسینی:

یک بار دیگر پخش کنیم؟ شما بروید بازپخش برنامه را ببنید، ببینده ها شنیدند. باز پخش را ببینید

آقای خسرو :

نه نمیشه اینطوری شما بفرماید

آقای سید محمد حسینی:

چرا، می­شود

آقای خسرو:

شما قشنگ پیدا هست که مقصود دارید

سید محمد حسینی:

موفق و مؤید باشد در پناه حق باشید آقای کی خسرو دو تا ...

آقای خسرو:

یعنی شما نمیزارید من بحث را ادامه بدهم درسته؟

آقای سید محمد حسینی:

بله؟

آقای خسرو:

میگم شما نمی­گذارید من گفتارم را ادامه بدهم

آقای سید محمد حسینی:

شما دوتا مطلب فرمودید من الآن ببینید نیم ساعت کلاً زمان... آقای کی خسرو می­خواهم صحبت کنم اجازه می­دهید.

آقای خسرو:

یک دقیقه تنها یک دقیقه وقت میخواهم

آقای سید محمد حسینی:

بفرماید

آقای خسرو:

بخش سوم بن­مایه سوم در باره دانش های زبان شناسی و باستان شناسی و تاریخ نگاری است، زرتشت زبانی که گاتاها با آن سروده شده و گفته­های خود ارشو زرتشت هست به زبان سانسکریت جهان هست که نزدیک به 4000 سال پیش همزمان با کوچ آریای­ها یعنی هندو ایرانی­ها به خاور ایران در شمال افغانستان سروده شده زمانی است که 4000 سال پیش در آن بخش گفتمان می­شده و به آن سخن گفته می­شده است و در لیکویداها شکافی میان پیروان دئونها و استوراها پیدا می­شود که استورا همان نام خدای زرتشت اهورا از آن گرفته شده است و این بخش از سروده­ها نزدیک به 4000 سال پیش پیشینگی دارد و زرتشت نزدیک به 4000 تا 3700 سال پیش در آن مکان زاده شده و در آن سخن گفته است. و در باره این که می­فرماید ولد زنا ببخشید در اصول کافی

آقای سید محمد حسینی:

شما که فرمودید نشنیدید آقای کی خسرو، آقای کی خسرو،اجازه بدهید می­خواهم جواب­تان را بدهم حالا، همین مسئله که گفتید جواب بدهم، آقای کی خسرو اگر نمی­ذارید من صحبت کنم مجوریم یک­طور دیگر خلاصه با شما روی خط بیاوریم دیگر

آقای خسرو:

بگذار من این نکته را بگویم به شما

آقای سید محمد حسینی:

نه،نه،نه چند تا نکته گفتید بگذار من جواب بدهم اولا که بیننده­گان عزیز، ممنونم آقای کی خسرو خدا نگهدار شما، بیست دقیقه پانزده دقیقه روی خط بودید کلا نیم ساعت زمان تماس هست پانزده دقیق آمدید، کلیپ را اول من پخش کردم شما گفتید من نشنیدم یک بار دیگر پخش شود بعد الآن می­فرماید که در مورد ولد زنای که گفتید عبارت که در کلیپ بود را تکرار کردید، من دوباره این را نشان میدهم صد بار لازم باشد نشان بدهم این سایت را من نشان میدهم، اطاق فرمان، نگاه کنید آقای کورش نیکنام جدیدترین مترجم بخش گاتاها است، زبان شناس هست که آمده گاتاها را ترجمه کرده است برای شما، هست یا نیست؟ هست ترجمه کرده گاتاها را، شما گفتید بر اساس زبان بخش گاتاهای اوستا زرتشت برای 4000 سال پیش بوده، آقایان عزیز بزرگواران آقای نیکنام چرا آمده گفته مال 8600 سال پیش بوده، ایشان نمی­فهمد زمان گاتاها مال کی هست بعد بروید برای ایشان یاد بدهید زبان اوستای را؟ ایشان می­گوید مال 8600 سال پیش بوده ، ما حرف شما را قبول بکنیم یا حرف مترجم گاتاها را؟ ممنون هستم میریم سراغ تماس های بعدی عذر خواهی میکنم که پشت خط هم منتظر بودند، ببخشید بابت پخش آن کلیپ من یک دانه­اش را می­خواستم یعنی قصدم این نبود که اولا پخش بکنم واقعا این کلیپ ها را حالا یک دانه­اش را امشب پخش کردم برای اینکه خلاصه حالا این را هم برای­تان بگویم از کجا به دستم رسیده، عزیزان من برنامه قبل که تمام شد نگاه کردم دیدم در فضای مجازی وُیس­ها و مطالبی را که عمومی بود، ایشان مطالبی را مطرح کرده بودند را دوستان عزیزی که با ایشان بحث کرده بودند و مناظره و اینها  یک بحث­هایی بوده برای ما فرستاده بودند الآن هم دارم بیشتر از اینها را هم برا من فرستاده بودند خیلی بیشتر دیگه این ویس را هم پخش کردم دیگه می­دانم چیست دیگر، به هر حال از ایشان هست خیلی ادعای ادب اینجا حداقل دیگر مطرح هست. ولی من اول نگفتم که حرف علمی­تان حداقل شنیده بشود که مثلا زرتشت خاستگاهش سیبری بوده است.

تماس بعدی آقای مازیار احمدی از تهران:

سید محمد حسینی:

سلام علیکم و رحمة الله.

بیننده:

عرض ادب و احترام دارم خدمت شما سید محمد حسینی محترم جناب حسینی گرامی.

سید محمد حسینی:

زنده باشید ان شاء الله، خدمت­تان هستیم آقای مازیار احمدی عزیز.

بیننده:

آقای حسینی صدایتان بسیار اندک هست.

سید محمد حسینی:

ضعیف هست. اتاق فرمان صدای من را تقویت کنید. خدمت­تان هستیم آقا مازیار

بیننده:

بله قبل از هر چیز تبریک عرض می­­کنم افتتاح شبکه جهانی حضرت ولی عصر(عج) را؛ در راستای بحث ایران باستان آئین زرتشت اگر اجازه بفرمایید یک نکاتی چند را تقدیم­تان کنم.

سید محمد حسینی:

خواهش می­کنم خدمت شما هستیم. آقا مازیار ببخشید شما از گروه پژوهشی آرتا هستید؟

بیننده:

بله بله

سید محمد حسینی:

بسیار عالی خدا خیرتان بدهد، ممنون هستیم از شما عزیزان بیننده هم در جریان باشند گروه پژوهشی آرتا یکی از بهترین گروه­های پژوهشی است که در زمینه نقد زرتشت و به هر حال گفتن حقایق ایران باستان پژوهش­هایی را داشتند، کانال دارند، راه­های ارتباطی دارند. که آقای مازیار احمدی عزیز از پژوهشگران این گروه پژوهشی وزین و بسیار خوب هستند. خدمت­تان هستیم آقای مازیار احمدی عزیز.

بیننده:

لطف دارید شما.

سید محمد حسینی:

خواهش می­کنم

بیننده:

بله ما در فضای مجازی الحمد الله در راستای روشنگری و اطلاع رسانی چند سالی هست که فعالیت می­کنیم. مطلب اول این هست که دلیل فیلسوف خواندن زرتش چه هست، ما مختصر به این بپردازیم که به نظر بنده این جماعت باستان­گرا می­خواهند که احکام و باید­ها و نبایدهایی که در کتاب اوستا، کتاب مقدس آئین مزدیسنا­، بخش وندیداد، آمده را بصورت کلی انکارش کنند و شعار فقط گتوا را سر می­دهند و شانه خالی کنند از حدود و احکام و دستورات دینی­شان مگر می­شود یک باور الهی که از طرف به قول خودشان اهورا مزدا آمده قوانینی برای بشریت نداشته باشد و فقط این دوستان زرتشتی به یک کتاب 30صفحه­ای رجوع بکنند که یک سری بصورت کلی گویی مطالبی بیان شده، و این به این دلیل هست که اینها نمی­خواهند جناب عرض شود زرتشت را در کنار پیامبران ادیان ابراهیمی قرار بدهند. اگر نکته­ای هست جناب آقای حسینی بفرمایید من در بحث زمان زرتش هم می­خواهم صحبت کنم.

سید محمد حسینی:

خواهش می­کنم، بزرگوارید، من دوست دارم که جناب مازیار احمدی عزیز من جلسات بعد هم از صحبتهای­تان استفاده بکنیم. و الآن چون پشت خط زیاد بیننده داریم، صحبت­­های آن بزرگواران را هم بشنویم ولی بحث­تان را حتماً نگه دارید و جلسات بعد هم تشریف بیاورید و مطالب­تان را ارائه بکنید چون، مطالب­تان می­دانیم پژوهش شده است و  خلاصه مطالبی که مطرح می­کنید، نمی­گوییم که امکان ندارد هیچ اختلاف نظری مثلا باشد. چرا ولی من آن آثاری که از شما دیدم و گروه پژوهشی آرتا دیده­ام، آثار پژوهش شده خیلی خوب و تا آنجایی که بنده دیده­ام دقیق بوده است. دوست داریم ان شاء الله برنامه­های بعد هم از شما استفاده بکنیم جناب آقای مازیار احمدی.

بیننده:

بله بله، ان شاء الله من در برنامه آتیه­هم با شما تماس می­گیرم و مطالبی را تقدیم­تان خواهم کرد، حقیر را از دعای خیرتان فراموش نکنید یا علی مدد.

سید محمد حسینی:

ممنون هستم از شما خدا نگهدار شما باشد. من یک نکته­ای را در تکمیل فرمایش ایشان، تماس پشت خط منتظر داریم می­دانم؛ خیلی کوتاه، فرمودند: نکته دقیقی را اشاره فرمودند عرض کنم خدمت­تان که جناب مازیار احمدی این کتاب پاسخ به پرسش­های زرتشتیان را که من خودم گفته­ام به عنوان یک مبنا در بحث برنامه هم می­خواهم با آن برخورد بکنم ریئس انجمن امور موبدان تهران نوشته است یک مطلبی اینجا آمده است، برخی می­آیند می­گویند این اوستا یک بخش اولش که فقط گاتها است فقط این برای­ ما معتبر است و این برای ما مقدس است بقیه­اش خیلی برای ما معتبر نیست حالا اینکه واقعاً چقدذ اعتبار دارد، خرده اوستا و وندیداد و جاهای دیگر آن بماند ولی عبارتی را نشانتان بدهم از موبد دکتر اردشیر خورشیدی، در همین کتاب پاسخ به پرسش­های دینی زرتشتیان. ببینید صراحتاً ایشان سؤالی که از ایشان شده؛ سؤال یازدهم .«پس کتاب اوستا که خیلی­ها فکر می­کنند کتاب آسمانی زرتشتیان است چیست؟ و در چه زمانی نوشته شده است؟» نگاه کنید درمورد اوستا وقتی ایشان صحبت می­کنند در مورد همه بخش­ها است، بخش­های اوستا که به مجموعه کتاب­هایی گفته می­شود پاسخ می­دهد: «اوستا به مجموعه کتاب­هایی گفته می­شود که برای ما زرتشتیان مقدس است و مورد احترام است» باز پایین­تر همین را تکرار می­کند حالا من رسیدم به نقد اوستا ان شاء الله اینها را نشان خواهم داد. باز در ادامه می­آید، نکته­ای را می­آورد می­گوید که: « و هزار و اندی سال پیش نوشته است و همگی برای زرتشتیان مقدس هستند» رئیس انجمن موبدان تهران می­گوید که اوستا همه­اش مقدس هست برای زرتشتیان. خب تماس بعدی را دریافت بکنیم متشکریم از اتاق فرمان، ممنونم

تماس بعدی آقا محمد از تهران :

سید محمد حسینی:

سلام علیکم و رحمة الله.

بیننده:

سلام خوب هستید؟

سید محمد حسینی:

زنده باشید

بیننده:

آقای حسینی، اول من خسته نباشید عرض می­کنم خدمت شما بعد من دوتا سؤال داشتم، که این سؤال را هم دوتا از دوستان زرتشتی­ام پرسیدند چون من کلیپ شما را داشتم کنار آنها می­دیدم به آنها گفتم که حالا خودشان تماس بگیرند ولی خب گفتند که من از شما بپرسم ما نمی­رسیم زنگ بزنیم و از این حرف­ها. اولین سؤال اینکه این سندی که شما دادید و گفتید که در اوستا نوشته است که ایران هیچ، ده ماه یخبندان بوده و دو ماه هم سرد بوده گفتید که اوستا جلد دوم ترجمه آقای جلیل دوستخواه فرگرد یکم درست است؟

سید محمد حسینی:

الآن به شما نشان می­دهم مشکلی ندارد من این را؛ دوباره با همدیگر می­بینیم. ملاحظه بفرمایید، فرگرد یکم بر اساس ترجمه آقای دوستخواه خب؟ فرگرد یکم این بخش سوم و چهارم که می­گوید «نخستین سرزمین و کشور نیکی که من – اهورا مزدا آفریدم ایران ویچ بود» بعد اینجا مطرح کرده که «در آنجا ده ماه زمستان است و دو ماه تابستان و در آن دو ماه نیز هوا برای آب و خاک و درختان سرداست» بله این هم شناسنامه کتاب.

بیننده:

بعد حالا من اطلاعات ندارم چون زنگ زدم از شما بپرسم گفتند از شما بپرسم که بگویید جلد دوم اصطلاحً می­گویند وندیداد فکر کنم.

سید محمد حسینی:

وندیداد بخش وندیداد بله

بیننده:

گفتند که این اصلا برای ما اصلا معتبرنیست که ما بخواهیم از این حرف بزنیم که شما بخواهید ایراد وارد کنید از این وندیداد به

سید محمد حسینی:

صدایتان خیلی ضعیف شد ولی متوجه سؤال­تان شدم. فرمودید که این دوست زرتشتی­تان گفته این اصلا برای ما معتبر نیست، همین الآن جواب دادم دیگرکلّ اوستا را دکتر موبد اردشیر خورشیدیان می­گوید که مقدس است، تماس قبلی هم نسبت به همین مسئله اشاره داشت می­خواهند بگویند که وندیداد را قبول نداریم؟ وندیداد را قبول نداریم، قبول نداریم که آن موقع ایران یک همچین وضعیتی داشته است اشکال ندارد و گاتها بیایید ایرانی بودن زرتشت را اثبات کنید. کار سخت­تر می­شود برایتان که شما می­گویید وندیداد را نمی­پذیریم وندیداد را که آن مختصات جغرافیایی را برای زرتشت نپذیریم، ما هم می­گوییم باشد نپذیرید فقط گاتها را قبول دارید؟ می­گویید پیامبر ایرانی دیگر ایرانی بودن را بیایید از گاتها اثبات کنید دیگر.

بیننده:

بله بعد من یک سؤال دیگر هم از شما داشتم آقای حسینی

سید محمد حسینی:

بفرمایید

بیننده:

اینکه شما گفتین که زرتشتی­ها می­گویند که ما تا وقتی پیامبر ایرانی داریم چرا مثلا برویم سراغ پیامبر عرب. این را که شما گفتین که اصلا اعتقاد زرتشتی­ها است به این، همین دوستان­مان گفتند ما اصلا همچین چیزی نداریم که بگوییم چون پیامبر ایرانی بوده ما می­گوییم پیامبر ایرانی یا پیامبر عرب، ما بر اساس آموزه­ها می­گوییم که زرتشتی بشوید.

سید محمد حسینی:

خوب است اگر کسی همچین ادعایی بکند خوب است می­رویم آموزه­ها را نگاه می­کنیم، ببینیم چقدر آموزه دارند خب اینها که گفتند ما وندیداد را هم قبول نداریم مگر گاتها، کل گاتها شما اگر تبدیل بکنید به وُرد هر صفحه­ای 250کلمه باشد می­شود 23صفحه خب 23یا24 صفحه چه آموزه­ای از آنجا می­توانید استخراج بکنید که دارید آن را تبلیغ می­کنید. نکته بعدی این است که من خطابم نسبت به کسانی هست که در فضای مجازی و جاهای مختلف، من جلساتی را هم بوده­ام که همچین حرفی را زده­اند. در جلسه خودم بوده­ام و می­توانم به شما بگویم چه کسی بوده آنجا از موبدان که این حرف زده شد که پیامبر ما ایرانی­ها زرتشت بوده پس برویم سراغ چه کسی؟ پیامبر ایرانی­ها در فضای مجازی این را زیاد تکرار می­کنند اگر آن دوست زرتشتی­تان قائل به این نیست و می­گوید بر اساس آموزه­ها است و وندیداد را قبول ندارد ما بیایم ببینیم این بخش گاتها چه چیزی دارد که می­گوید خلاصه این آموزه­های زرتشت، بخاطر این من قائل به نبوت مثلا زرتشت هستم بخاطراین آموزه­ها بیاید صحبت بکنیم دیگر فرمودید کلیپ برنامه ما را به دوست زرتشتی­تان نشان دادید گفتند فرصت ندارند ان شاء الله یک وقتی خالی بکنند برای ما عیبی ندارد یک ده دقیقه یک ربع بیایند گفت و گو بکنیم. قطع شد تماس آقا محمد؟ ممنونم آقا محمد عزیز؛ سؤالات تان هم سؤال­های خوبی بود.

تماس بعدی آقای شادفر :

سید محمد حسینی:

سلام علیکم و رحمة الله، آقای شادفر؟

بیننده:

الو سلام علیکم حاج آقا. الو

سید محمد حسینی:

سلام علیکم و رحمة الله

بیننده:

سلام علیکم استاد عزیز شب شما بخیر

سید محمد حسینی:

زنده باشید ان شاء الله

بیننده:

حال شما خوب هست؟

سید محمد حسینی:

موفق و مؤید باشید.

بیننده:

استاد من می­خواهم از سه تا موبد برای شما سند بدهم امشب

سید محمد حسینی:

بفرمایید

بیننده:

سه تا موبد که اعتراف می­کنند زمان زرتشت را نمی­دانیم بعد آن موبد دیگر که شما سند دادید می­گوید همه اعتراف می­کنند که می­دانیم. مثلا جناب موبد اردشیر آذر گشسب در کتاب در واقع مراسم مذهبی و آداب زرتشتییان دقیقاً همان اولش می­گوید در آغاز این گفتار باید اعتراف نماییم که ما هنوز به تاریخ درستی از ظهور زرتشت دسترسی نداریم. ایشان موبد اردشیر آذر گشسب هستند که می­گوید نمی­دانیم زرتشت چه زمانی بوده است. این یک؛ نفر دوم موبد فیروز آذر گشسب هست من سریع می­گویم چون می­دانم وقت ندارید ببخشید البته

سید محمد حسینی:

بله آخر برنامه تایم­مان تمام شده تقریباً

بیننده:

فیروز آذر گشسب در واقع ترجمه گاتهای خودش دقیقاً می­گوید امروز مدرک و مأخزی که بتوانیم تاریخ زرتشت و گاتها را بطور دقیق بیان کنیم نداریم در دسترس نیست می­گوید نمی­دانیم زمان زرتشت چه زمانی بوده است. این دوتا موبد نفر سوم، در واقع موبد جهانگیر اوشیدری چون یک کتابی دارد به اسم در واقع دانشنامه مزد یسنا بعد زیر واژه اوستا این توضیح را نوشته است زمان و قدمت اوستا بسته به تعیین زمان زرتشت است که هنوز آنطوری که باید با دلائل تاریخی روشن نشده است یعنی علناً سه تا موبد معروف و مطرح می­گویند آقا زمان زرتشت را نمی­دانیم، حالا اینک موبد بزرگوار می­گوید تمام زرتشتیان قائل هستند حداقل این سه تا موبد سرشناس می­گویند ما نمی­دانیم چه زمانی بوده­ است.

سید محمد حسینی:

زنده باشید آقای شاد فر شما هم از پژوهشگران رأس ایران و باستان و زرتشت هستید درست است؟

بیننده:

بله بله هستیم در خدمت شما

سید محمد حسینی:

خدا خیرتان بدهد ان شاء الله خدا شما را حفظ بکند بسیار ممنون هستم مطلب دقیقی ارائه کردید که موبدان هم معترف به این مسئله هستند بر خلاف جناب موبد اردشیر خورشیدیان، بسیار متشکر هستم از شما

بیننده:

استاد همان کتاب پاسخ به پرسش­های دینی زرتشتیان صفحه 20 را هم نگاه کنید جناب اردشیرخورشیدیان یک جایی می­گوید من در مورد اثبات تاریخ تولد زرتشت هیچ تخصصی ندارم، یعنی می­گوید هیچ چیز نمی­دانم این چیزی هم که دارم می­گویم به من گفته­اند یعنی تقریباً وسط کتاب را اگر نگاه کنید صفحه20 می­گوید« من در مورد اثبات تولد پیامبرم هیچ گونه تخصصی ندرام که بخواهم در این مورد پژوهش کنم».

سید محمد حسینی:

بله درست هست.

بیننده:

یعنی باز خود ایشان هم یک جا اعتراف می­کند که باز من تخصص در این زمینه هم ندارم باز یعنی حداقل سه تای دیگر بصورت صراحت بگویند خودش هم یکجایی اشاره می­کند که واقعاً من هم نمیدانم چیست؟

سید محمد حسینی:

بله جالب بود من به این دقت نکرده بودم حالا اگر پی دی اف این کتاب را باید کامل بگیرم، ندارم الآن پی دی اف اش را بصورت کامل ولی درست هست جمله­ای که فرمودین صفحه 20 این کتاب بود من دقت نکردم به این مسئله بسیار ممنون هستم از شما جناب آقای شاد فر عزیز همچین دقتی زنده باشد بسیار ممنون هستم از شما

بیننده:

خواهش می­کنم در خدمت شما هستیم، استفاده کردیم شب شما بخیر.

سید محمد حسینی:

ممنونم از شما عزیزانی که پیگیر بودید ببخشید پشت خط منتظر ماندید تماس گرفتید نشد روی خط تشریف بیاورید هفته­های بعد ان شاء الله می­توانید روی خط تشریف بیاورید مطالب و مباحث­تان را مطرح کنید منتظر مخالفین هستید دیدید دو سه نفری که آمدند و منتقد زرتشت بودند امشب سر جمع تایمی که به آنها داده شد خیلی تفاوتی با آن مخالفی که به عنوان زرتشتی آمده بود نداشت. ممنونم از همراهی­تان عزیزان یا علی (ع) مدد خدا نگهدار.

و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته* اسم:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: